Historia Kamienicy w Lesie rozpoczyna się w grudniu 2019 roku, gdy Monika i Konrad Szymanikowie odkrywają piękno opuszczonego sklepiku kamienicznego, przy ulicy Pocztowej 19. Wiedzeni przeczuciem, zachęceni widokiem cudownej, zachowanej jeszcze sprzed wojny, kolorowej posadzki, odsłaniają ukryte piękno tego miejsca. Spod warstw farby wydobyli fragmenty zachowanych, ręcznie malowanych kafli secesyjnych i ozdobnego fryzu, przedstawiającego popularny w początku XX wieku motyw holenderski. Odrestaurowali secesyjne odrzwia i zabytkowe drzwi z pięknym, rzeźbionym motywem maków.
Kamienica została zaprojektowana przez czołowego twórcę szczecińskiej secesji Friedricha Liebergesell'a, znanego z projektu jednej z najpiękniejszych kamienic Szczecina przy ulicy św. Wojciecha 1. Kamienica na ul. Pocztowej 19 została oddana do użytku w 1904 jako kamienica czynszowa, a w lokalu, gdzie dzisiaj znajduje się księgarenka, prowadzono sklep mięsny. Wystrój wnętrza, który częściowo zachował się do dzisiaj, pochodzi właśnie z tego pierwotnego sklepu.
Po wojnie również urządzono tam sklep mięsny, zmieniając jednak układ wnętrza, zamurowując przejście do korytarza w kamienicy oraz domu właściciela sklepu. Z czasem część kafelków skuto a resztę zamalowano. Podłoga sklepu jest niemym świadkiem rzesz, które przewinęły się przez sklep od czasu jego powstania. Wciąż pokrywa ją oryginalna terakota, jedynie ozdobne żłobienia zostały w części wytarte tysiącami kroków..
Kamienicę w Lesie otwarto w 5 lipca 2020 roku, jako kawiarnię z książkami. Skąd nazwa? Kamienica zapadła Monice i Konradowi w serce, a że mieszkają w lesie, w jednej z nieodległych wsi - nazwa sama się ułożyła. Kawiarnię wyposażono w stylu vintage, a charakteru dopełnił odrestaurowany piec kaflowy z monumentalną koroną i drzwiczkami z postaciami putt. Stylowe krzesełka, stoliki, ciężki kredens jako kontuar oraz mnóstwo, mnóstwo drobnych przedmiotów, które cieszyły miłośników stylowych staroci. Przez kilka lat można było przysiąść w zacisznym miejscu, zjeść ciasto lub bezę (oczywiście od Hani Bezy!) i wypić kawę serwowaną przez Konrada. Książki czekały grzecznie na nabywców, bo jak kawa i ciastko to tylko z książką. Książki śniły, że pewnego dnia powstanie tutaj księgarnia.
I tak się stało w 2024 roku! Wnętrze po raz kolejny przeszło metamorfozę i wystrój kawiarniany zrobił miejsce regałom z książkami. Statkiem flagowym Księgarni w Lesie są książki szczecińskich autorów z autografami. Znajdziecie więc tutaj kryminały Marka Stellara i Przemka Kowalewskiego, książki na kanwie historycznej Sylwii Trojanowskiej, literaturę piękną Marcina Grzelaka i Ingi Iwasiów, ksiąski z legendami Małgorzaty Dudy i Jarka Kociuby. Oprócz tego duży wybór książek Marka Łuczaka o dzielnicach Szczecina i książki przygodowe Leszka Hermana.
Również dzieci znajdą książki dla siebie - bogata oferta książeczek wydawnictwa Natuli, miedzy innymi z wierszykami Kasi Huzar-Czub oraz rozkładane książki RETRO.
Kamienica w Lesie, chociaż niewielka, wnętrze ma bardzo gościnne i bardzo często organizuje spotkania z autorami, nie tylko szczecińskimi. Warto śledzić profil Kamienicy w mediach społecznościowych, by nie przegapić interesującego wydarzenia. Chociaż szlaki turystyczne są daleko, to szczecińskim autorom jest zawsze jakoś po drodze i przychodząc po książkę, można ich spotkać przypadkiem. To świetna okazja by otrzymać imienny autograf lub dedykację!
Jest jeszcze piwniczka, pod księgarnią. I chociaż pewne opowiadanie duetu szczecińskich pisarzy insynuuje, że dzieją się tam rzeczy dziwne i niestworzone... to nie jest tam wcale tak strasznie. Każdy gość księgarni może tam zajrzeć. Zebrano tam zdjęcia historyczne oraz kamieniczne pamiątki, zdeponowane w stareńkim maglu, niczym w muzealnej gablocie. Magiel pochodzi z XIX i został uratowanym cudem w ostatniej chwili, przez stowarzyszenie Denkmal Pomorze. Zobaczycie tam klamki, szyldy, przedmioty codziennego użytku z czasów przedwojennych. To wszystko składa się na opowieść o naszym mieście.
Monika z Konradem chętnie doradzą w wyborze książki albo opowiedzą historię tego niesamowitego miejsca. Spotkacie ich również podczas różnych szczecińskich festiwali i jarmarków, z wędrującym kramem z książkami. Tak dzielą się swoją miłością do książek i Szczecina.
Zapraszamy serdecznie do Kamienicy w Lesie!